Od 2019 roku istnieje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, zwanej w skrócie ulgą IP BOX, dotyczącej dochodów z praw własności intelektualnej, podlegających ochronie prawnej i które zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej. Najczęściej mamy z tym do czynienia w branży IT, w zakresie informatyki i programowania. Kwalifikowane dochody z takiej działalności opodatkowane mogą być stawką 5%, po wypełnieniu pewnych kryteriów i wymogów.
Informatycy i programiści korzystali dotychczas z reguły z preferencyjnego opodatkowania osiąganych przychodów z praw własności intelektualnej w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Czy ulga IP BOX pomoże im stworzyć jeszcze korzystniejsze możliwości podatkowe, uzupełniające preferencje wynikające ze stawki ryczałtowej? Niestety, korzystanie z opodatkowania w formie ryczałtowej wyklucza jednoczesne skorzystanie z ulgi IP BOX.
Co więc wybrać? Czy opodatkowanie metodą liniową lub na zasadach ogólnych i jednoczesne korzystanie z ulgi IP BOX czy opodatkowanie preferencyjną stawką ryczałtu ewidencjonowanego bez możliwości wykorzystania ulgi IP BOX?
Przy podjęciu właściwej decyzji na pewno pomogą doradcy podatkowi.