Matryce stawek VAT oparte na Nomenklaturze scalonej (CN) obowiązują już dość długo, bo od 1 lipca 2020 r., ale nadal klasyfikacja towarów, a w konsekwencji zastosowanie właściwej stawki VAT dla sprzedawanych towarów sprawia przedsiębiorcom sporo problemów. Pomocnym rozwiązaniem są wiążące informacje stawkowe (WIS) wydawane na wniosek podatnika, które mają zapewniać im ochronę w zakresie stosowanych stawek VAT.
Niestety, ustawodawca wprowadzając przepisy Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 najwyraźniej zapomniał o wiążących informacjach stawkowych. Obowiązująca od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. obniżka stawek VAT na żywność, nawozy i paliwa spowodowała bowiem wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniżyła stawki VAT.
Wprawdzie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano wyjaśnienia, wg których zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN), jednakże stwierdzenie takie nie znajduje odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach.
Na mocy art. 42h ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, WIS wygasa z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do towaru albo usługi będących jej przedmiotem, w wyniku której WIS staje się niezgodna z tymi przepisami. Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, w wyniku których WIS stała się z nimi niezgodna.
Zamieszczona na stronie podatki.gov.pl informacja, że Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu, jest niewielkim pocieszeniem w tej sytuacji.