Czy obniżka stawki podatkowej z 17% do 12% oznacza obniżkę podatków?
Jak przekonuje nas władza, od 1 lipca 2022 r. obniżony został podatek dochodowy z 17% do 12%. Spróbujmy powiedzieć – sprawdzam.
To prawda, stawka podatku dochodowego została obniżona z 17% do 12%, co rzeczywiście zmniejsza kwoty podatku wyliczonego z zastosowaniem obniżonej stawki. Czy oznacza to jednak również obniżenie kwot podatku do zapłaty? Odpowiedź brzmi – nie tylko, że nie zmniejsza, ale znacznie zwiększa. Jak to jest możliwe?
Polski system podatkowy przewiduje różnorakie możliwości dokonywania odliczeń, zarówno od dochodu przed jego opodatkowaniem, jak i od wyliczonego już podatku. Skupmy się na jednej z tych możliwości. Do 2021 r. podatnik miał obowiązek zapłaty składki zdrowotnej
w wysokości 9%, ale miał również możliwość obligatoryjnego odliczenia od podatku 7,75% tej składki. Polski Ład utrzymał obowiązek zapłaty składki w tej samej wysokości, jednak wyeliminował możliwość jej odliczenia od podatku. Pomiędzy fiskusem i niezależnymi ekspertami toczy się teraz spór – nie o obciążenia obowiązujące podatników, ale o ich określenie. Rządzący nadal twierdzą, że podatnikom obniżyli stawki podatku, na co niezależni eksperci odpowiadają, że płacona przez podatników składka zdrowotna nie jest oczywiście podatkiem, jednak nie ma to znaczenia, bowiem i podatek dochodowy i składka zdrowotna są dla podatnika obowiązkowymi obciążeniami, a pozbawienie ich możliwości odliczenia od podatku czyni składkę zdrowotną para podatkiem, czyli obciążeniem nieodwracalnym.
Jakie są więc w rzeczywistości obecne obciążenia podatkowe i parapodatkowe podatników? Pokazaliśmy to na ww. zestawieniu.